A kutya öregedésének sebességét a benne működő biológiai óra szabja meg, melyet a kutya fogamzásakor kialakuló génállomány határoz meg. Az „óra” a hipotalamuszban foglal helyet- az agy részében, amely a szervezet hormonális rendszerének működését befolyásolja. Ahogy a kutya öregszik, az agy egyre kevesebb dopamint termel, és ez a kémiai anyag valahogyan kihat az öregedés folyamatára. Egyszerűsítve: ha a dopamin termelése fennmarad a kutya tovább él. Előttünk ismeretlen okból a kis termetű fajták idősebb korukban a dopamin termelésében sikeresebbek, ennek következtében általában hosszabb idei élnek, mint a nagytestűek.
Az öregedéssel járó változások
Az öregedés során bekövetkező változások a kutyánál hasonló jellegűek, mint az embernél. 16 éves korára a kutyák 20%-a a lakásban vizel vagy üríti székletét, ez minden előzetes jelzés vagy egészségügyi és viselkedésbeli probléma felmerülése történik. A hasonló korú kutyák negyedénél megváltozik az alvás-ébrenlét ciklusa: nappal többet, éjszaka kevesebbet alszanak, ilyenkor nyugtalanabbak, de nem azért mert üríteniük, vizelniük kell. 16 éves korára a kutyák 60%-a kevésbé vesz részt a családi életben: ritkábban üdvözli a családtagokat, nem mindig követi a gazdit, és kevésbé igényli az odafigyelést. Érdekes, hogy az öregedés korai szakaszában a kutya nehezebben viseli a gazda távollétét, a látótérben akar maradni.
Öreg korban a kutyák mozgékonysága csökken, ennek eredményeként a parancsokat kevésbé teljesítik, és agresszívebbé válhatnak, visszavonulás helyett inkább a fenyegető magatartást és a harapást választják.
A 16 éves kutyák több mint 70%-a elveszíti a tájékozó képességét: rossz helyre áll az ajtónál, ha kiküldik a sarokba szorul, vagy egyszerűen a semmibe réved. Egyes kutyáknál az emberre jellemző Alzheimer-kórhoz hasonló betegség fejlődik ki, az elmezavar egy különleges formája, melyben a rövid távú memória nem működik, a gondolkodás lassul, és viselkedésbeli változások lépnek fel.
Mentális stimulus
A korral járó szellemi leépülés természetes folyamata a mindennap elvégzett mentális gyakorlattal lassítható. Rendszeres kreatív tevékenységgel- például ételmorzsákkal szóró káték gurításával- a kutya szelleme frissen tartható. A mellső mancsoknak munkát adva fenntarthatja a kutya testgyakorlását. A masszírozás is hasznos lehet- serkenti az egész test, beleértve az agy vérkeringését is.
Az öregség nem betegség
A kor előrehaladtával minden kutya lelassul. Mentális stimulusok hiányában az öregedő kutya unalomba és letargiába süllyed, étvágya is megváltozhat. Hasonló változások észlelhetők, amikor a kutya rosszul érzi magát- a kutya szervezete betegség vagy sérülés okozta stresszre gyakran kimerültséggel vagy depresszióval válaszolhat-, ezért nagyon fontos különbséget tenni az öregedéssel járó természetes változások és a betegségek tünetei között. Ne gondolja, hogy a kutya öregedés közben nem lehet beteg. Korosodó kutyáját évente vigye el állatorvoshoz.
x saját gépelés

|