Hozzálátás a feladathoz
Ha a kutyánknak nehézségei van a szobatisztaság megtanulásával, akkor szinte biztosak lehetünk benne, hogy ez nem az ő hibája. A kutyák ösztönösen tiszta állatok így legkevésbé sem jellemző rájuk, hogy a saját fészkükbe piszkítsanak. Egyike az első leckéknek, amit a kölyök megtanul, az, amikor az anyja a vacokban feltakarítja utána a hulladékot, hogy vigyázzon a környezete tisztaságára. Új falkavezérként a mi kötelességünk megtanítani a kutyát, hogy az egész otthon a „vackot” jelenti.
Foglalkozás a kutyával
Kutyánkat akkor a legkönnyebb szobatisztaságra tanítani, ha otthonunk kertkapcsolattal rendelkezik. Még a kutya megérkezése előtt válasszuk meg a toalett területét, a fű helyett lehetőleg valami szilárd burkolattal rendelkező helyet, ami távolabb esik a játszó-és forgalmasabb területektől. Legyen kéznél mindig egy kis lapát, amellyel dolga végeztével eltakaríthatjuk a kutyánk után, amit hátrahagyott. Az általános gyakorlat szerint egy 3hónapos kutyának naponta háromszor kell ürítenie. Tervezzük meg a szobatisztaságra szoktatást, és akkor már magunk is tudni fogjuk, hogy a kutya mikor szeretne könnyíteni magán.
- evés után (néhány percen belül miután otthagyja a tányérját);
- ébredés után;
- játék vagy séta után;
- valami izgalmas eseményt, mondjuk egy új arccal való találkozást követően.
A felsorolt helyzeteken követően mindig vigyük a toalettnek kijelölt helyre.
Sürgető jelek
A kutya jelzi nekünk, hogy mikor kell sürgősen könnyítenie magán. Jelzés lehet:
- A padlót szaglássza
- körbejár
- orrával a padlót súrolja
- guggoláshoz készülődik
- elindul az ajtó felé, a toalett irányába
Ha észrevesszük ezeket a jelzéseket, akkor azonnal hívjuk fel magunkra a figyelmet és vigyük ki a lakásból. Ahol ez lehetséges, hagyjuk a kutyát a saját lábán az ajtóhoz menni.
Válasszunk egy szót, és ezt használjuk minden alkalommal, amikor a kutyánk könnyít magán. A „rajta” elég rövid és pattogós szó, hogy erre a célra megfeleljen. A kutya nagyon gyorsan összeköti a szót a toalettel és már maga a szó is arra ösztönzi, hogy könnyítsen magán.
Büntetés felesleges
Balesetek előfordulnak. Ha azt látjuk, hogy a kutyánk a lakásban kucorodik le, akkor-a büntetést kivéve- bármivel irányítsuk magunkra a figyelmet. Az orrát beleverni a hulladékába teljesen felesleges. Ez csak azt tanítja meg vele, hogy féljen tőlünk, amikor a dolgát végzi. Helyette inkább gyorsan vigyük ki a lakásból a toalett területére és hagyjuk, hogy befejezze, amit elkezdett. Ha bepiszkított a lakásba, akkor vigyük át egy másik szobába addig, amíg feltakarítunk utána. Kutyánk akkor is kisebb valószínűséggel piszkít be a lakásba, ha utána az érintett területet valami illatosítóval „semlegesítjük”.
x saját gépelés

|