A kutya bőre és szőrzete fizikailag megakadályozza a káros kémiai anyagok és a mikrobák szervezetbe való bejutását. A bőr szabályozza a testhőmérsékletet a szőrzet felállításával növeli, lesimításával csökkenti a hővesztést. A bőr mirigyei olyan anyagot választanak el, illetve ki, melyek fényessé teszik a bundát és egyban táplálják a bőrt. Egyes bőrsejtek veszély esetén készenléti állapotba tudják hozni a kutya szervezetét, sérüléskor pedig serkentik az immunrendszer működését.
A bőr szerkezete
A bőr 2 fő részből áll. A felszíni hámréteg, vékony és nem különösebben erős, az új sejtek állandó képzésével mégis megőrzi védőfunkcióját és épségét.
A hám alatti erős, rugalmas irha adja meg a bőr tartását, és ebből a rétegből erednek a hám vérellátását és beidegzését végző erek és idegerek. Az irha emellett számos mirigyet tartalmaz, ilyen például a faggyúmirigy. Terméke, a víztaszító faggyú, a szőrtüszőbe jutva védi, táplűlja és zsírréteggel látja el a hámot.
Szőrnövekedés
A kutya szőrnövekedése ciklikus. Az aktív növekedési szakaszt az átmeneti majd a nyugalmi szkasz követi. Amint egy szőrszál kihullik másik nő a helyébe. A növekedési ciklust tényezők sora, többek között a levegő hőmérséklete, a nappalok hosszának változása, a hormonok, a genetikai hatások, a táplálkozás és az állatot érő stressz befolyásolja.
A szőrhullás tavasszal és ősszel a leglátványosabb. Az enyhébb idő beálltával a téli, sűrű bundára már nincs szükség, ősszel pedig nyári bundát váltja fel a hosszú, sűrű szőrtakaró. Az agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékvese általt termelt és a nemi hormonok mennyisége drámain hat a szőrzet szerkezetére és sűrűségére.
x saját gépelés

|