A vér tápanyagokkal és oxigénnel látja el az egész testet.Ha egy kutya intenzív mozgást végez, szervezetének rengeteg oxigénre van szüksége.A légző- és keringési szervrendszer ilyenkor autumatikusan reagál a megváltozott igényekre, és növeli a szíven és a tüdőn át haladó vér mennyiségét.Míg az agy vérellátása állandó szinten marad, a szív izomzatához áramló vérmennyiség megnégyszereződik, a vázizmokhoz pedig hússzor annyi vér jut. Ha szükséges, a szív által az erekbe pumpált vér 90% -a is az izmokhoz áramolhat, ez további energiát biztosít a szervezet számára. Ezzel egy időben a test más részeinek vérellátása természetesen csökken.
Vérkeringés
A szív az ereken keresztül juttatja el a vért a test minden részébe. A zárt rendszeren belül a vér nyomása változó - a szívet elhagyó artériákban a legmagasabb, a szívbe vezető vénákban a legalacsonyabb.A vért a szívből kifelé vivő erek (artériák) fala erős, rugalmas, ellenáll a magasabb vérnyomásnak, tágulásával és szűkölésével képes változtatni a vérálamlás sebességén.A szívbe érkező erek (vénák) a billentyűkkel ellátott, vékonyabb fala a vért csak a szív irányába engedi továbbfolyni.
A kisebb artériák (arteriolák) izomrétegének összehúzódását és elernyedését az ideg- és hormonális rendszer szabályozza. A szervezet általa képes változtatni az ereken áthaladó mennyiségét, és ott tartja vissza, ahol a legnagyobb igény van rá. Az izommműködés fokozódásának és ezzel egy időben a bomlástermékek mennyiségi növekedésének hatására a helyi arteriolák fala elernyed. Ennek következtében itt nyugalmi állapothoz képes 256-szorosára növekszik a vérátáramlás sebessége, így a vér gyorsan a megfelelő helyre áramolhat.
Az artériák és az arteriolák fokozatosan kisssebedve kapillárisokban (hajszálerekben) végződnek. Ezek a vékony falú erek táplálják az egész testet. A test sejtjei és az erek között az oxigén és a tápanyagok, illetve a bomlástermékek az érfalon keresztüli diffúzióval cserélődnek ki.
Gázcsere
A tüdőt hörgők sokszorosan elágazó hálózata szövi át, melyek végein szőlőfürtszerűin elhelyezkedő légholyagocskák vannak. Belégzéskor a levegő a kutya orrán át a legcsőbe, majd onnan a tüdőbe jut.
Az oxigén a léghólyagocskák falán át a hajszárelekben keringő vérbe diffundál, és a vörösvérsejtekkel eljut a felhasználási helyre. A felesleges szén-dioxid a fent írt folyamattal ellentétes módon jut a tüdőig, ahonnan kilégzéssel távozik.
x saját gépelés

|